а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бинек

мн. бинеци
Вид збор: Именка, машки род
Коњ што служи за јавање.
Англиски: horse Турски: binek
Употреба: Архаизам
Примери:
Бинек со необично долг и извиен врат.
Разигран бинек.
Нивните бинеци, хранети и зобани само за оваа трка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи