а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бинекчија

мн. бинекчии
Вид збор: Именка, машки род
Коњаник, добар јавач.
Англиски: rider Турски: binici
Употреба: Архаизам
Примери:
Млад бинекчија како некаков бег.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи