а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бинекташ

мн. бинекташи
Вид збор: Именка, машки род
Голем камен што служи за качување на коњ.
Турски: binek taşı
Употреба: Архаизам
Примери:
Камен да се сториш, бинекташ да бидеш!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи