а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бина

мн. бини
Вид збор: Именка, женски род
1. Посебно уреден простор на кој се изведуваат театарски претстави, културно-уметнички програми и сл.
Англиски: stage Германски: Bühne Албански: binë, skenë
Употреба: Сцена
Примери:
Широка бина.
Монтажна бина.
Театарска бина.
2. зграда, куќа
Англиски: building Турски: bina Албански: bina, ndërtim
Употреба: Архаизам , Архитектура и градба
Примери:
За три дена направија голема бина, сите жители се почудија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи