а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бим

Вид збор: Извик
Ранг: 33232
За подражавање на краткотраен звук со висок тон.
Примери:
Камбаната чука: бим, бам, бим, бам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК