а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бимер

мн. бимери
Вид збор: Именка, машки род
Проектор што презема информации од компјутер и ги проектира на ѕид или платно.
Англиски: beamer
Употреба: Информатика
Примери:
ЛЕД-бимер
FlexiMac
 менување на македонски глаголи