а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бимбашија

мн. бимбашии
Вид збор: Именка, машки род
Турски офицер, командант на 1000 војници во османлиската војска.
Англиски: major Турски: binbaşı
Употреба: Воен термин , Историја
Примери:
Бимбашијата и кајмакамот го коментираа случајот со конзулот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи