а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бил

Види и: е (несв.)
биле
Вид збор: Глагол, несвршен
3 л. еднина минато време од глаголот е.
Англиски: was Албански: ishte
Примери:
Мајка му била учителка.
Таа била многу потиштена.
Тоа било многу одамна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи