а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

билјур

мн. билјури
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31466
1. кристално стакло
Англиски: crystal Турски: billur Албански: bilur, gotë kristali
Употреба: Архаизам
Примери:
Долги чаши од син билјур.
2. Чист, кристален сјај.
Примери:
Езеро полеано со билјури од сонце на залез.