а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

билјурен

билјурниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 52498
1. Што е направен од билјур.
Англиски: crystal
Примери:
Билјурна чаша.
2. Бистар, чист како кристал.
Англиски: crystal
Употреба: Преносно значење
Примери:
Билјурен извор.
Билјурно сонце.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК