а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

билјоса

билјосаат
Вид збор: Глагол, свршен
се опие, се замае од билје, се маѓоса
Употреба: Архаизам
Примери:
Коњот билјоса.
Изведенки
1. билјосува несв.
билјосуваат
2. билјосување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК