а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

билје

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 8054
1. Општ назив за билки, тревки.
Англиски: herb Албански: bimë, barë
Употреба: Ботаника
Примери:
ситно билје
свежо билје
суво билје
2. Билки и тревки со лековита моќ.
Англиски: herb Албански: bimë, barë
Употреба: Медицина
Примери:
отровно билје
горчливо билје
смоково билје
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК