а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

билјарка

мн. билјарки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34053
1. Таа што собира и продава билје.
Англиски: herbalist Албански: grua që mbledh dhe shet barishte
Употреба: Народна поезија
Примери:
Излегла мома билјарка в ливада билје да бере.
Песна на билјарките.
2. Таа што лекува со билје.
Англиски: herbalist Албански: ajo që mjekon me barishte
Употреба: Медицина , Народна поезија
Примери:
Појде билјарка момче да лекува.
Изведенки
1. билјарче ср.
мн. билјарчиња
дем.
2. билјарски прид.
билјарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК