а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

билјард

мн. билијарди
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26593
1. (само едн.) Игра со топчиња од слонова коска и со долг стап (так) што се игра врз специјална маса.
Англиски: billiards Албански: bilardo
Примери:
Играа билјард.
Девојката беше прочуена по билјардот.
2. Маса покриена со зелена чоја, наменета за таква игра.
Англиски: billiards Албански: bilardo
Примери:
Во еден агол од кафеаната имаше билјард.
Околу билјардот стоеја неколкумина и ја следеа играта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК