а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

билтен

мн. билтени
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14155
1. Официјален извештај за некоја актуелна состојба што е во интерес на јавноста.
Англиски: bulletin Албански: buletin
Примери:
Билтен посветен на јазични прашања.
Читаше билтен за борбата.
2. Назив за некои повремени или постојани публикации со определена содржина и за потесен круг читатели.
Англиски: bulletin Албански: buletin
Примери:
универзитетски билтен
партиски билтен
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК