а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

билкар

мн. билкари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 36708
1. Собирач и трговец на билки.
Англиски: herbalist Албански: herbalist
Употреба: Ботаника
Примери:
Билкари се движеа по планините.
2. Тој што лекува со билки.
Англиски: herbalist Албански: herbalist
Употреба: Медицина
Примери:
Познат билкар за рани.
Изведенки
билкарка ж.
мн. билкарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК