а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

билкарство

(едн.) билкарството
Вид збор: Именка, среден род
Професионална дејност на билкар.
Албански: bimëtari
Употреба: Ботаника , Медицина
Примери:
Се занимава со билкарство.
Фабриката „Алкалоид“ го разви билкарството во нашата земја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК