а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

билион

мн. билиони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18488
1. Број што изразува вредност од милион милиони.
Англиски: trillion Албански: bilion, miliardë
Примери:
билион денари
2. Многу голема сума, многу голем број.
Англиски: zillion Албански: bilion, miliardë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Билиони риби од различен вид.
Изведенки
билионски прид.
билионскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК