а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

билингвизам

(едн.) билингвизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37959
Употреба на два јазика од страна на еден говорител или во една заедница.
Примери:
Билингвизам на македонското и турското население.
Лексичките интерференции се природна појава при масовен билингвизам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК