а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

билетар

мн. билетари
Вид збор: Именка, машки род
Продавач на билети.
Англиски: ticket salesman Албански: biletar, biletshitës
Употреба: Економија