а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

билетарница

мн. билетарници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 41414
Место каде што се продаваат билети.
Англиски: ticket office
Примери:
На меѓуградската автобуска станица работи само една билетарница.
Билетарница пред кино ,,Вардар“.