а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

билен

билниот
Вид збор: Придавка
Што е од билје, што се однесува на билје.
Англиски: herbal Албански: bimorë
Употреба: Ботаника
Примери:
Билен сок.
Билни екстракти.
Билна аптека.
Билно семе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи