а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

билдер

мн. билдери
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што развива мускули со вежбање за подобар физички изглед.
Англиски: body builder Албански: bilder, me muskuj të zhvilluar
2. Физички развиен човек.
Англиски: body builder Албански: bilder, me muskuj të zhvilluar
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи