а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

билатерален

билатерални
Вид збор: Придавка
Што се воспоставува меѓу две страни.
Англиски: bilateral
Примери:
билатерален договор
билатерални односи
билатерална соработка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи