а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

биланс

мн. биланси
Вид збор: Именка, машки род
1. Состојба на приходите и расходите за определен период.
Англиски: balance Албански: bilanc
Употреба: Економија
Примери:
Годишен биланс.
Позитивен биланс.
Трговски биланс.
Платен биланс.
2. Краен исход, резултат од нешто.
Англиски: balance Албански: bilanc
Употреба: Преносно значење
Примери:
Значаен биланс.
Биланс на животот.
Прави биланс на победата, толку мртви колку и ранети.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи