а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бикарбонат

мн. бикарбонати
Вид збор: Именка, машки род
Сол на јаглеродната киселина.
Англиски: bicarbonate
Употреба: Хемија
Примери:
Сода бикарбонат.
Натриумов бикарбонат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи