а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бизон

мн. бизони
Вид збор: Именка, машки род
Преживар од родот на диви говеда, особено развиен и обрастен во предниот дел на телото, со куси нозе.
Англиски: bison
Употреба: Зоологија
Примери:
црн бизон
бизон бафало
Изведенки
бизонски прид.
бизонскиот
Пример: бизонски рогови
FlexiMac
 менување на македонски глаголи