а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бизнис

(едн.) бизнисот
Вид збор: Именка, машки род
1. Работа, деловност, ангажираност во некоја дејност што донесува економска корист.
Англиски: business Албански: biznes
Употреба: Економија
2. Трговска или друга дејност што носи добра заработувачка.
Англиски: business Албански: biznes
Употреба: Економија , Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи