а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бизнисмен

мн. бизнисмени
Вид збор: Именка, машки род
Лице што се занимава со бизнис, деловен човек, трговец.
Англиски: businessman Албански: biznesmen
Употреба: Економија
Примери:
Бизнисмен од Австралија.
Богат бизнисмен.
Изведенки
1. бизнисменка ж.
мн. бизнисменки
Пример: Малку македонски бизнисменки имале можност да имаат ваква моќ на одлучување.
2. бизнисменски прид.
бизнисменскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи