а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бизарен

бизарни
Вид збор: Придавка
необичен, чуден
Англиски: bizarre
Примери:
бизарен детаљ
бизарна слика
Изведенки
1. бизарно прил.
Пример: Изгледаше бизарно.
2. бизарност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи