а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бижутерија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Накит од евтини материјали што заменува скапоцен.
Англиски: jewelry Француски: bijouterie Албански: bizhuteri, stoli
Примери:
Злато или бижутерија.
Колекција од убава бижутерија.
Се занимава со бижутерија.
2. Продавница за накит.
Англиски: jewelry shop Француски: bijouterie Албански: bizhuteri
Примери:
Позната бижутерија во трговскиот центар .
FlexiMac
 менување на македонски глаголи