а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

биенале

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Културна манифестација што се одржува секоја втора година.
Англиски: biennale Албански: bienale
Употреба: Уметност
Примери:
Биенале на народни песни и игри.
Второ биенале.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи