а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

биде

мн. бидеа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 33463
Bид мала порцеланска када во санитарна просторија што служи за подмивање.
Англиски: bidet Албански: bide
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Бело биде.
Италијански бидеа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК