а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

биде

бидат; бидам, биди, бидеш, бидеме, бидете; бидна, бидев, бидеа; бидел; биден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 62
(од глаг. сум) Како самостоен полнозначен глагол ретко, само со формите за идно време се доближува до значењата стане, се случи, има.
Англиски: be Албански: do të bëhem
Примери:
Не оти од овие ќе биде луѓе, велеше татко ми.
Ќе биде и тоа ќе биде, само да сме живи и здрави.
Ќе биде кркање!
Војна ќе биде!
Утре ќе биде таква збрка што не ќе можам ни да се видам со него.
Биди паметен.