а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бидермаер

мн. бидермаери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47347
1. (едн.) Декоративен стил во применетата уметност во првата половина на 19 век.
Англиски: Biedermeier Германски: Biedermeier Албански: stil Bidermaer
Употреба: Уметност
Примери:
Во стил на бидермаерот.
2. Декоративно аранжирано цвеќе.
Англиски: bridal wreath Албански: kuror martesor
Примери:
Невестински бидермаер.
Цвеќарката аранжира два бидермаера.