а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бигор

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11199
1. Шуплив варовит камен што се создава во извори и слапови.
Англиски: limestone, chalk Албански: gurrë i zgavërt
Употреба: Геологија
Примери:
шуплив бигор
плочи од бигор
2. Талог што се фаќа за садот со вода богата со калциум карбонат.
Англиски: limescale Албански: fundrinë
Употреба: Хемија
Примери:
Бакарно котле со бигор.
3. мака, страдање
Англиски: suffering Албански: vuajtje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Бигор се фатил на душата.
бигор на срце
народен бигор