а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бигамија

(едн.) бигамијата
Вид збор: Именка, женски род
Брачна заедница на еден маж со две жени.
Англиски: bigamy
Примери:
Бигамијата во многу земји се казнува.
Некои граѓани живеат во бигамија.
Изведенки
бигамен прид.
бигамниот