а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бивш

бивши
Вид збор: Придавка
Ранг: 2827
1. поранешен, некогашен
Англиски: former
Примери:
бивш учител
бившиот претседател
бивша сопруга
бивши чорбаџии
2. покоен, починат, умрен
Англиски: late
Употреба: Правда
Примери:
Тој е еднинствениот наследник на бившиот Ничевски.
Изведенки
бивши прид.
бившиот
Пример: бивши комита