а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бивол

мн. биволи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9418
Преживар од родот на говедата со црна кожа и јаки рогови.
Латински: bоѕ bubalus Англиски: buffalo
Употреба: Зоологија
Примери:
Црн бивол.
Два бивола.
Ѕевгар биволи.
Изведенки
биволски прид.
биволскиот