а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

биволче

мн. биволчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 40284
2. отровно растение
Латински: Datura stramonium Англиски: Jimson weed
Употреба: Ботаника