а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бива

Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 3799
бидува
Англиски: happen
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Сешто бива.
Не бива таа работа.
Изрази
Крвта вода не бива - род си е род.
Го бива - способен е.