а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бивак

мн. биваци
Вид збор: Именка, машки род
Војнички логор за привремен престој.
Англиски: bivouac
Употреба: Архаизам , Воен термин
Примери:
бивак на цела дивизија
бивак околу запален оган
Изведенки
бивачен прид.
бивачниот
Пример: бивачна фолија