а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бивакува

бивакуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Престојува во бивак, логорува.
Англиски: bivouac
Употреба: Воен термин
Примери:
Војниците бивакуваа покрај Пчиња.
Изведенки
бивакување ср.
глаг. им.