а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

библиски

библискиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 7270
1. Што се однесува на Библијата, што припаѓа на Библијата.
Англиски: biblical
Примери:
Библиска историја.
Библиски текст.
2. прастар
Англиски: biblical
Употреба: Преносно значење
Примери:
Библиска старост.