а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

библиотека

мн. библиотеки
Вид збор: Именка, женски род
1. збирка книги
Англиски: library Албански: bibliotekë
Примери:
голема библиотека
богата библиотека
лична библиотека
2. Установа, зграда или просторија каде што се чуваат и читаат книги.
Англиски: library Албански: bibliotekë
Употреба: Архитектура и градба , Образование
Примери:
универзитетска библиотека
градска библиотека
училишна библиотека
манастирска библиотека
3. Орман во кој се чуваат книги.
Англиски: library Албански: bibliotekë
Примери:
Во просторијата има мала библиотека.
домашна библиотека
4. Серија книги од определен вид издадени како целина.
Англиски: library Албански: bibliotekë
Употреба: Литература
Примери:
детска библиотека
FlexiMac
 менување на македонски глаголи