а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

библиотекар

мн. библиотекари
Вид збор: Именка, машки род
Лице со стручна подготовка оспособено за работа во библиотека и со специјалните фондови и ракописи.
Англиски: librarian
Примери:
Библиотекар за специјализирана библиотека.
Љубезен библиотекар, секогаш подготвен да услужи.
Изведенки
1. библиотекарка ж.
мн. библиотекарки
2. библиотекарски прид.
библиотекарскиот
Пример: Библиотекарско образование.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи