а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

библиограф

мн. библиографи
Вид збор: Именка, машки род
Составувач на библиографија.
Англиски: bibliographer
Примери:
Научен библиограф.
Личен библиограф.
Изведенки
библиографка ж.
мн. библиографки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи