а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

библиографија

мн. библиографии
Вид збор: Именка, женски род
1. Список на објавени дела од определена област или на објавена трудови од определен автор.
Англиски: bibliography Албански: bibliografi
2. (само едн.) Наука за систематски опис на библиографските податоци.
Англиски: bibliography Албански: bibliografi
Примери:
За потребите на библиографијата се ексцерпираат библиографии на книги, списанија и други публикации.
3. Дел од труд, статија, со опис на користена литература.
Англиски: bibliography Албански: bibliografi
Примери:
Труд со приложена библиографија.
Изведенки
библиографски прид.
библиографскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи