а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беџ

мн. беџови
Вид збор: Именка, машки род
значка, обележје
Англиски: badge
Примери:
голем беџ
беџ со натпис
повеќе беџови
два беџа
FlexiMac
 менување на македонски глаголи