а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беќар

мн. беќари
Вид збор: Именка, машки род
Неженет човек, момче, ерген.
Англиски: bachelor Турски: bekâr
Употреба: Разговорно
Примери:
стар беќар
селски беќар
двајца беќари
Изведенки
1. беќарче ср.
мн. беќарчиња
дем. и хип.
2. беќарски прид.
беќарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи